Zachęcamy do głosowania na projekty, które upamiętnią naszych Bohaterów i wzbogacą ofertę edukacyjną i turystyczną Lublina:
M-156 „Pomnik Romana Dmowskiego w Lublinie”
M-157 „Szlak pamięci Żołnierzy Wyklętych”
M-158 „Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
Głosować można w dniach 24 września – 7 października 2014. Opis gdzie i jak można głosować: http://um.lublin.eu/partycypacja/index.php?t=200&id=222087 Głosować mogą tylko mieszkańcy Lublina, którzy ukończyli 16 lat. Prosimy o powiadomienie znajomych i sąsiadów!
M-158 „Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
W Lublinie w roku 2014 odbyły się największe pod względem liczby uczestników uroczystości społeczno-samorządowo-państwowe w Polsce. W samym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział ok. 7-8 tysięcy mieszkańców Lublina i okolic.
Projekt zakłada uatrakcyjnienie corocznych uroczystości przez koncert artystów przywracających pamięć o Żołnierzach Wyklętych w swoich utworach, sesje historyczną, pokaz grup rekonstrukcji historycznych i Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki wspieraniu projektów o tematyce Żołnierzy Wyklętych, Lublin może stać się najważniejszym ośrodkiem pamięci o naszych Bohaterach, będącym przykładem dla innym miast w Polsce.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Lubelszczyzna była w latach 1944-1963 terenem intensywnych walk z okupantem sowieckim oraz nasilonego terroru sowieckiego, który dotknął wiele rodzin z Lublina i okolic. W Lublinie i na Lubelszczyźnie mieszka szczególnie dużo rodzin, którzy były zaangażowane w heroiczny opór przeciw okupacji i terrorowi sowietów. Wiele rodzin doświadczyło represji; byli torturowani, zabijani, pozbawiani źródeł utrzymania, napiętnowani. Obecnie mieszkańcy Lublina bardzo licznie uczestniczą w inicjatywach społecznych w celu należnego upamiętnienia naszych Bohaterów, a dla wielu także przodków.
W zaszłym roku tylko w samym Marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 7-8 tysięcy osób, a inicjatywa była finansowana tylko ze składek społecznych Lublinian. Istnieje duże zapotrzebowanie, by inicjatywy cieszące się tak dużą frekwencją, niespotykaną w innych dziedzinach, oraz tak dużym społecznym zapotrzebowaniem mieszkańców, były wspomagane przez samorząd Miasta Lublin.
Szczegółowy opis projektu wraz z jego lokalizacją:
Projekt zakłada współorganizację w ramach komitetu organizacyjnego złożonego z Miasta Lublin oraz organizacji społecznych z Lublina i związków kombatanckich (NSZ, WiN i AK) uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2015 roku (niedziela). W ramach uroczystości odbędzie się:
1. Sesja historyczna na Zamku Lubelskim lub w Trybunale Koronnym, w której wezmą udział historycy zajmujący się tematyką podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.
2. Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych,
3. Pokaz grup rekonstrukcji historycznych
4. Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych na Placu Zamkowym, który odbędzie się po zakończeniu Marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych.