Uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

W dniach 20-21 czerwca 2021 r. odbędzie się zgrupowanie laureatów oraz uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Jest to najdłużej organizowany i największy pod względem ilości uczestników konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku uczniowie z całej Polski nadesłali ponad 900 prac konkursowych. Wyniki X edycji Ogólnopolskiego Konkursu “Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Przedstawiamy plan zgrupowania laureatów i uroczystego podsumowania X edycji Ogólnopolskiego Konkursu “Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, 20-21 czerwca 2021 r:

20.06.2021 r.

9:00 – zbiórka w Hotels Lublin, ul. Podzamcze 7, 20-126 Lublin.

9:15-12:00 – przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (ok. 3 godz.)

12:00-13:00 – obiad w Hotels Lublin.

13:00-18:00 – objazd po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie (ok. 5 godz.)
– były obóz NKWD na Majdanku w Lublinie
– grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. “Lalus” w Piaskach
– były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie
– były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. “Uskok” w Nowogrodzie
– były obóz koncentracyjny Smiersza w Kol. Skrobów

18:00-19:00 – kolacja

21.06.2021 r.

8:30 – śniadanie.

9:30 – przejście z przewodnikiem turystycznym po Starym Mieście w Lublinie (ok. 1,5 godz.).

12:00 – uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” (ok. 2 godz.). Miejsce: Sala Konferencyjna IPN Oddział w Lublinie, ul. Wodopojna 2
– przemówienia zaproszonych gości
– wyświetlenie wybranych filmów i prezentacji oraz prezentacja prac plastycznych autorstwa laureatów konkursu
– wręczenie dyplomów i nagród laureatom i wyróżnionym w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

14:00 – catering

Organizatorzy Konkursu:
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w  Lublinie
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego

Komitet Honorowy:
Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – prof. Piotr Gliński
Minister Edukacji Narodowej
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek
Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski
Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – Marek Gralik
Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk
Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa
Łódzki Kurator Oświaty – Waldemar Flaszer
Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak
Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek
Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch
Śląski Kurator Oświaty – Urszula Bauer
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Marek Nowacki
Wielkopolski Kurator Oświaty – Robert Gaweł
Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Magdalena Zarębska-Kulesza
Prezydent Miasta Lublin – dr Krzysztof Żuk
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – Ryszard Proksa
Fundacja Niepodległości

Regulamin konkursu

X edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” została dofinansowana przez Województwo Lubelskie oraz bierze udział w Programie “Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.