Społeczne obchody 79. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Kresach w Lublinie – relacja

W dniu 11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W Lublinie w 2022 roku właśnie tego dnia odbyły się Społeczne obchody 79. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego była współorganizatorem wydarzenia.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00 pod Pomnikiem Ofiar Wołynia, u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej. Odbyła się tu ceremonia złożenia kwiatów oraz zapalenie symbolicznych zniczy przez przybyłe delegacje organizacji społecznych z Lubelszczyzny. Podczas przemówień głos zabrał prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek.

Pamięć o pomordowanych Polakach nie podlega zmiennym modom i trendom. Zawsze będziemy o nich pamiętali i przypominali o tym, że zostali zamordowani przez ukraińskich nacjonalistów na terenie Wołynia. Pamięć o pomordowanych Polakach nie może być elementem zmiennej bieżącej polityki. Nie podlega zmianom pod wpływem bieżącej sytuacji geopolitycznej. Jeśli my chcemy być wiarygodni w kultywowaniu pamięci o naszych przodkach wobec naszych przyjaciół i wrogów na wschodzie, to nie możemy wykorzystywać tej pamięci w bieżącej grze politycznej. Państwo polskie w tym zakresie nie zdało egzaminu. Dlatego my jako naród polski musimy konsekwentnie i stale, wbrew modom, kultywować pamięć o naszych rodakach pomordowanych na wschodzie.

W czasie uroczystości przeprowadzono akcję ,,Kwiaty Wołyniaˮ, w ramach której uczestnikom rozdawano symboliczne Kwiaty Lnu. Celem akcji jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości wzięło udział około 150 osób.

Organizatorami społecznych obchodów byli:

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego

Ruch Narodowy

Młodzież Wszechpolska

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

– Instytut Dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych

Narodowa Bychawa

Stowarzyszenie Legia Akademicka

Fot. Radosław Kostyła