Relacja z XIII Lubelskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Jak co roku 1 marca uczciliśmy pamięć Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie zaprzestali walki po zakończeniu II wojny światowej. To właśnie oni kontynuowali walkę o wolność Polski, dążąc do tego, abyśmy mogli cieszyć się dzisiaj życiem w niezależnym i demokratycznym państwie polskim.

Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodziła Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Po raz trzynasty odbył się w Lublinie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przeszedł przez ulice miasta. Przed rozpoczęciem Marszu, o godzinie 18.00 na budynku Poczty Głównej przy placu Litewskim zorganizowano pokaz laserowy pod tytułem „Węzły polskiej historii”. Za pomocą laserów na fasadzie poczty wyświetlano obrazy Żołnierzy Wyklętych z Lubelszczyzny, symbole polskiego podziemia niepodległościowego oraz animacje związane z ich historią. Całe widowisko urozmaicone było komentarzami lektora opowiadającymi o żołnierzach oraz akompaniamentem muzycznym. Ta atrakcyjna forma upamiętnienia naszych Bohaterów z Lubelszczyzny miała również duże walory edukacyjne, przystępnie przedstawiając wizerunki, nazwiska i pseudonimy żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego oraz ich symbolikę historyczną, oparte na zachowanych zdjęciach archiwalnych. Publiczność entuzjastycznie przyjęła to widowisko, doceniając atrakcyjną formę prezentacji, która po raz drugi została wykorzystana w Lublinie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godzinie 18.20 wyruszył XIII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych z placu Litewskiego. Uczestnicy utworzyli kolumnę marszową, ze sztandarami i okolicznościowymi banerami na jej czele. Przemarsz prowadził przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, zakończony na placu Zamkowym, gdzie kontynuowano uroczystość. Tam odśpiewano hymn Polski, wygłoszono przemówienia, a także złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem pamięci żołnierzy AK-WiN ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.