Relacja z VII Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

W dniu 19 czerwca 2024 r. w Janowie Lubelskim odbył się VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, organizowany przez Fundację Amor Patriae. W Rajdzie uczestniczyli uczniowie z lubelskich i janowskich szkół, w tym uczniowie klas mundurowych z XIV LO w Lublinie.

Pieszy Rajd Pamięci składał się zarówno z elementów edukacyjnych jak i sportowych. Celem Rajdu było przybliżenie postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w sposób atrakcyjny dla uczestników. Odbyły się m.in. prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu w okolicach Janowa Lubelskiego, szkolenia z postaw strzeleckich, szkolenie z taktyki poruszania się pododdziałów oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Ważnym elementem Rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie Lubelskim i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie polskich żołnierzy, poległych w walce z niemieckim okupantem. Cały szlak pieszego rajdu liczył około 16 km.

Partnerami Rajdu byli: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Sekcja Sportowo-Obronna Narodowych Sił Zbrojnych.

Patronatu udzielili: Burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Adam Kołtyś i Starosta Janowski – Artur Pizoń. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVP 3 Lublin, Nasz Dziennik, Gość Niedzielny, Dziennik Wschodni oraz Głos Lubelski.

VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Gminy Janów Lubelski, Powiatu Janów Lubelski oraz ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.