Prosimy o wsparcie prowadzonej przez nas działalności poprzez przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego.
Wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 lub CIT wpisać numer KRS 0000320750 i kwotę 1 % podatku zaokrągloną do dziesiątek groszy w dół. Za wszelkie wsparcie prowadzonej przez nas działalności pożytku publicznego serdecznie dziękujemy! https://www.fkw.edu.pl/1-na-opp
Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy i efekty dotychczasowej działalności naszego środowiska, które zrealizowaliśmy we współpracy z wieloma organizacjami, instytucjami, wolontariuszami i przy wsparciu osób dobrej woli:
1. Stworzyliśmy 4 murale na murach zakładów karnych na Lubelszczyźnie: Lublin, Włodawa, Opole Lubelskie, Zamość. Murale upamiętniają sylwetki Bohaterów walk o niepodległość Polski z czasów II wojny światowej i okresu powojennego oraz konspirację niepodległościową.
Powstały 3 murale ku czci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego stworzyła mural patriotyczny we Włodawie
2. Od 9 lat organizujemy Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – największy w Polsce pod względem uczestników i najdłużej organizowany konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
https://konkurswykleci.pl
3. Prowadzimy od 2014 roku zbiórkę publiczną „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Listy już setek zrealizowanych inicjatyw ze środków ze zbiórki w latach 2014-2016 są opisane w poniższym linku.
https://www.fkw.edu.pl/art/zbiorka-dla-zolnierzy-wykletych/
4. Wydaliśmy dokumenty źródłowe dowództwa NSZ, które będą służyły przez najbliższe co najmniej 25 lat jako podstawa źródłowa dla badaczy historii Polskiego Państwa Podziemnego.
Tom I https://www.fkw.edu.pl/ukazaly-sie-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-1942-1944-tom-i
Tom II https://www.fkw.edu.pl/wydalismy-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-nsz-ak-1944-1945-tom-ii
5. „Pomóżmy Bohaterom” – pod taką nazwą organizujemy od 5 lat zbiórkę publiczną żywności, pieniędzy i chemii domowej dla kombatantów z AK, NSZ, WiN oraz ich rodzin, będących w trudnej sytuacji majątkowej.
Odbyła się zbiórka „Pomóżmy Bohaterom” dla weteranów NSZ, AK, WiN oraz ich rodzin
6. Stworzyliśmy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie z wydrukowanym przewodnikiem po szlaku. Przewodnik turystyczny został przekazany za darmo do lubelskich szkół, bibliotek publicznych i przekazany przewodnikom miejskim. Jest to pierwszy i jak do tej pory jedyny miejski szlak pamięci upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, po którym oprowadziliśmy już ponad 6000 osób.
https://www.fkw.edu.pl/447
7. Organizujemy międzynarodowe uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. Efektem naszej inicjatywy jest wmurowanie pierwszej polskiej tablicy pamiątkowej na murze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.
70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie – relacja
8. Zorganizowaliśmy I-VI Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim dla 100-300 uczniów szkół podstawowych i średnich, w trakcie którego uczestnicy zapoznali się z biografią Bohatera i miejscami pamięci polskiego podziemia niepodległościowego.
Relacja filmowa z I Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis”
Relacja z III Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „ViS”
9. Wydaliśmy kilkanaście publikacji o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego z niepublikowanymi wcześniej wspomnieniami, dokumentami źródłowymi i zdjęciami:
Wydaliśmy publikację „Wywiadowca Związku Jaszczurczego. Wspomnienie o Bernardzie Hofmańskim”
Wydaliśmy II wydanie broszury „Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1944-1963”
Wydaliśmy wspomnienia pt.: „Stanisław Radwański – żołnierz Akcji Specjalnej NSZ”
Wydaliśmy broszurę S. Jaworskiego „Związek Jaszczurczy, NSZ”
Wydaliśmy publikację Barbary Jachimczak pt. „Losy żołnierzy NSZ na Kielecczyźnie”
Wydaliśmy publikację Macieja Skrobota pt. „Rejon NSZ Małogoszcz”
Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli zorganizować jeszcze więcej inicjatyw edukacyjnych, patriotycznych i kulturalnych. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy!
Tutaj więcej o celach naszej działalności: https://www.fkw.edu.pl/artykul-karola-wolka-prezesa-fundacji-im-kazimierza-wielkiego-pt-przywracanie-pamieci-narodowej/