Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec segregacji przez urzędników niemieckich, kto może upamiętniać swoich pomordowanych przez Niemców w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück, a kto nie może tego zrobić. Takie zachowanie urzędników niemieckich jest niedopuszczalne i przypomina praktyki stosowane w III Rzeszy.
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych jest od 2015 roku inicjatorem i organizatorem międzynarodowych uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Republice Czeskiej. W tym miejscu Brygada Świętokrzyska NSZ w dniu 5.05.1945 roku uratowała 280 Żydówek przed spaleniem żywcem przez Niemców. Związek Żołnierzy NSZ w 2018 roku ufundował i wmurował na murze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie tablicę pamiątkową upamiętniającą to wydarzenie.
Związek Żołnierzy NSZ od 2017 roku opiekuje się i porządkuje miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof koło Gdańska. Delegacje Związku Żołnierzy NSZ kilkakrotnie brały udział w uroczystościach wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, kilkakrotnie brały udział w uroczystościach wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück i w uroczystościach wyzwolenia więzienia Alt Moabit w Berlinie, gdzie Niemcy gilotynowali polskich narodowców.
W dniu 23.04.2023 roku delegacja Związku Żołnierzy NSZ z Okręgu Szczecin ponownie przybyła na uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck. Polacy na teren miejsca pamięci, gdzie Niemcy zamordowali wiele polskich kobiet, w tym kobiety będące żołnierzami formacji zbrojnych obozu narodowego, nie zostali wpuszczeni. Niemiecka policja okrążyła kilkunastoosobową delegację Związku Żołnierzy NSZ. Dyrekcja Muzeum KL Ravensbruck po interwencji polskiego konsula zgodziła się na wejście delegacji na teren obozu, ale pod warunkiem, że delegacja wejdzie bez flag biało-czerwonych z symboliką NSZ – formacji Polskiego Państwa Podziemnego, która walczyła przeciw Niemcom w czasie II wojny światowej. Delegacja Związku Żołnierzy NSZ nie zgodziła się na schowanie symboliki NSZ. Tylko NSZ, jako jedyna formacja Polskiego Państwa Podziemnego, postawił siebie za cel II wojny światowej przyłączenie Śląska i Pomorza Zachodniego do Polski i ustanowienie bezpiecznej granicy z Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wieniec w imieniu delegacji Związku Żołnierzy NSZ złożył polski konsul. Niestety, jeszcze tego samego dnia ktoś oderwał biało-czerwoną szarfę od wieńca Związku Żołnierzy NSZ.
Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec uniemożliwiania delegacji Związku Żołnierzy NSZ oddania hołdu i należnej pamięci ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Nie przestaniemy upamiętniać Polaków, w tym narodowców i żołnierzy NSZ, którzy są ofiarami niemieckich obozów koncentracyjnych. Oczekujemy od władz państwa polskiego stanowczej interwencji w tej sprawie. Nie wyobrażamy siebie, że ponownie może zaistnieć sytuacja, że niemieccy urzędnicy będą robili segregację, kto może upamiętniać swoich pomordowanych przez Niemców, a kto nie. Swoje oburzenie zachowaniem Niemców wyrazili także w odrębnym oświadczeniu kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego NSZ, AK i WiN z Pomorza Zachodniego.
W dniu 15 września 2017 r. Sejm RP przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych (M.P. 2017 poz. 874).
Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
LIST OTWARTY
My, weterani polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych formacji partyzanckich
ŻĄDAMY natychmiastowej reakcji władz państwowych ws. podjęcia odpowiednich kroków związanych z sytuacją, która miała miejsce w dniu 23 kwietnia 2023 roku na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. To skandal, że młodzi Polacy zrzeszeni w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie zostali wpuszczeni na teren obozu i nie mogli złożyć hołdu więzionym i mordowanym naszym koleżankom z podziemia narodowego.
PROTESTUJEMY, przeciwko nazywaniu „faszystowskimi” symboliki Narodowych Sił Zbrojnych – polskiej organizacji niepodległościowej walczącej przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej – przez środowiska nie mające nic wspólnego z polskimi ideami niepodległościowymi.
Jako obywatele Polscy oczekujemy natychmiastowej reakcji państwa polskiego.
- por. Mieczysław Kaczmarczyk ps. „Ryś” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, więzień filii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof w Instenburgu
- por. Edward Ciupak ps. „Mały” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
- kpt. Stanisława Drzewiecka ps. „Dziarska” – żołnierz Armii Krajowej, świadek masakry w Skłobach dokonanej przez Niemców 11 kwietnia 1940 r.
- por. Zbigniew Has ps. „Wilczek” – żołnierz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
- kpt. Bronisław Pakuła ps. „Zawisza” – żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
- ppor. Aleksander Kaczorowski ps. „Kaczorek” – żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski
- kpt. Franciszek Stec ps. „Szybki” – żołnierz Armii Krajowej
- por. Edward Zamiara ps. „Hrabia” – żołnierz Batalionu „Golski” Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego
- por. Stefan Dulko – żołnierz wyklęty, więzień polityczny PRL
Wyjazd delegacji Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück został zorganizowany przez Okręg Szczecin Związku Żołnierzy NSZ i sfinansowany ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego.