Zespół Fundacji im. Kazimierza Wielkiego
Karol Wołek
prezes Zarządu Fundacji
Bożena Wołek
członek Zarządu Fundacji
Patrycja Rowińska
Współpracownik
Wojciech Rowiński
współpracownik Fundacji
Aleksandra Bierzyńska
grafik
Karol Wołek
Z wykształcenia nauczyciel historii, autor i redaktor publikacji i artykułów publicystycznych oraz naukowych. Posiada duże doświadczenie w realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych. Od blisko 10 lat koordynuje realizacje akcji społecznych i zadań publicznych w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej, we współpracy z instytucjami państwowymi, samorządowymi i społecznymi, przy udziale do 1500 współpracowników i wolontariuszy w jednym czasie.
- Od 2011 roku organizuje coroczny Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Jest to największy (800–1300 prac uczniów rocznie) i najdłużej organizowany konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Polsce.
- Jest pomysłodawcą i twórcą jedynego w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, który obejmuje 49 miejsc pamięci. Szlak składa się z 11 tablic pamiątkowych, wydrukowanego przewodnika turystycznego i wyznaczonej trasy. Nasz zespół oprowadził już 9000 osób po tym szlaku od 2015 roku.
- Jest organizatorem od 2014 roku corocznej ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, dzięki której zorganizowano od 2 do kilkudziesięciu inicjatyw w każdym z województw w Polsce upowszechniając pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
- Jest pomysłodawcą i głównym wykonawcą nowatorskiego programu „Resocjalizacja przez patriotyzm”, który realizował na terenie 6 zakładów karnych na Lubelszczyźnie, który objął 1700 osadzonych.
- Jest pomysłodawcą i realizatorem programu patriotycznego w ramach kształcenia obywatelskiego dla 2 LBOT, w którym wzięło udział 1200 żołnierzy WOT.
- Na wniosek Karola Wołka 3 katownie okupanta sowieckiego w Lublinie, gdzie torturowano Żołnierzy Wyklętych, zostały wpisane do rejestru zabytków i oznaczone międzynarodowym znakiem „zabytek prawem chroniony”.
- Wielokrotnie inicjował, organizował i prowadził uroczystości o charakterze państwowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz poza granicami Polski, we współpracy z Wojskiem Polskim, Pułkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, samorządami i organizacjami społecznymi.
- Jest organizatorem i współorganizatorem uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie przez polskich żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Doprowadził do wmurowania pierwszej polskiej tablicy na murze byłego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.
- Organizator i współorganizator pielgrzymek NSZ do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie i do Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie.
- Organizator i współorganizator 7 Rajdów Pieszych im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim i 3 Rajdów Szlakiem NSZ po Warszawie.
- Wydawca publikacji dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego, które nieodpłatnie przekazuje do bibliotek publicznych i szkolnych na terenie całej Polski. Zespół Fundacji wydał już ponad 15 książek i broszur.
- Producent ok. 50 klipów filmowych i dokumentalnych.
- W latach 2014–2020 organizował ogólnopolską zbiórkę publiczną „Pomóżmy Bohaterom”, dzięki której dostarczano Kombatantom paczki świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na Boże Narodzenie w 2018 roku zakupił i zorganizował przekazanie 500 paczek Kombatantom w 14 województwach.
- Jest pomysłodawcą i twórcą Cyfrowego Archiwum Związku Żołnierzy NSZ, które powstało w 2020 roku i zawiera nigdy wcześniej niepublikowane dokumenty kombatantów podziemia narodowego.
- W 2010 roku założył portal historyczny www.nsz.com.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Portal zawiera najwięcej w światowym internecie informacji na temat Narodowych Sił Zbrojnych i podziemia narodowego.
- W latach 2006–2007 założył i był redaktorem naczelnym miesięcznika „Goniec Lubelski” (nakład: 100 tys. wydrukowanych egzemplarzy/miesiąc).
Karol Wołek pełni funkcję prezesa Fundacji im. Kazimierza Wielkiego nieprzerwanie od 2013 roku. Funkcje prezesa pełni także w Stowarzyszeniu im. Kazimierza Wielkiego (nieprzerwanie od 2007 roku) i w Fundacji Amor Patriae (nieprzerwanie od 2016 roku), a w Zarządzie Głównym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nieprzerwanie od 2013 roku pełni funkcję prezesa lub wiceprezesa.
Karol Wołek jest współautorem projektu uchwały Sejmu RP upamiętniającej 75. rocznicę powołania Narodowych Sił Zbrojnych. Uchwała w dniu 15.09.2017 roku została przyjęta przez Sejm RP przez aklamację.
Bożena Wołek
Koordynator projektów Fundacji. Odpowiada za korektę i redakcję merytoryczną wydawnictw Fundacji. Jest także organizatorem i współorganizatorem imprez masowych i okolicznościowych oraz redaktorem i korektorem portalu nsz.com.pl.
Patrycja Rowińska
Absolwentka prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, studentka stosunków międzynarodowych na tejże uczelni, była przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezes Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, działaczka społeczna. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez pracę w organizacjach pozarządowych. Pasjonatka pieszych wędrówek.
Wojciech Rowiński
Prezes Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, były członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ. Organizator akcji na rzecz kombatantów na Lubelszczyźnie (paczki świąteczne, ,,Kartka dla Kombatanta”, inicjator corocznych akcji sprzątania grobów „Znicz dla Bohatera” przed świętami 1 marca i 1 listopada. Współtwórca „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, który oprowadził już tysiące osób po miejscach pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Lublinie. Współorganizator wielu inicjatyw patriotycznych związanych z upamiętnianiem Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.
Współtwórca projektów medali i odznaczeń Związku Żołnierzy NSZ. Uznany kolekcjoner z zakresu falerystyki i działu filatelistyki, jakim są stemple poczty polowej Wojska Polskiego, który udostępnia swoje zbiory szerszej publiczności. Popularyzator historii II wojny światowej i okresu powojennego wśród dzieci, młodzieży i szerokich grup społeczeństwa. Wieloletni opiekun miejsc pamięci narodowej na Lubelszczyźnie, od wielu lat utrzymuje w należytym porządku miejsca pamięci na Lubelszczyźnie: pomniki, pomniki grobowe i tablice pamięci. Organizator Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ, propagator postaw proobronnych, uczestnik wielu szkoleń proobronnych z Wojskiem Polskim.
Aleksandra Bierzyńska
Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalizacją historia sztuki. Grafik komputerowy z doświadczeniem w agencjach reklamowych. Witrażystka, nauczycielka grafiki. Autorka witryn internetowych i okładek książek.
W Fundacji zajmuje się koordynacją wydarzeń kulturalnych, prowadzeniem portali informacyjnych oraz oprawą graficzną.