Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie – relacja

1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim.

Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Już po raz dwunasty w Lublinie zorganizowany został Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przeszedł ulicami miasta. Przed Marszem, o godzinie 17.30 na budynku Poczty Głównej przy placu Litewskim wyświetlono pokaz laserowy zatytułowany „Historia żywa – Żołnierze Wyklęci”. Za pomocą laserów na gmachu poczty wyświetlano wizerunki Żołnierzy Wyklętych z terenu Lubelszczyzny, symbolikę polskiego podziemia niepodległościowego i animacje związane z tematyką. Widowisko urozmaicono przekazywanymi przez lektora informacjami o żołnierzach, akompaniamentem muzycznym i efektami scenicznymi. W tej atrakcyjnej formie upamiętniliśmy naszych Bohaterów z Lubelszczyzny. Pokaz posiadał duże walory edukacyjne. W przystępnej dla dzieci i młodzieży formie propagował wizerunki, nazwiska i pseudonimy żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego, ich przynależność organizacyjną i symbolikę historyczną. Wizerunki zostały stworzone na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych. Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności, ze względu na atrakcyjną formę prezentacji, która po raz pierwszy została wykorzystana w Lublinie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszył z Placu Litewskiego o godzinie 17.50. Uczestnicy uformowali kolumnę marszową, na czele której znalazły się sztandary i okolicznościowe banery. Zebrani przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem i Starym Miastem, docierając na plac Zamkowy. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytano uroczysty Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem pamięci żołnierzy AK-WiN ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.