płk. Antoni Olbromski ps. „Tolek” (ur. 1927) – AK, NSZ.
W 1941 roku wstąpił do Szarych Szeregów (AK) na terenie Warszawy. Jego stryj, Antoni Robert Olbromski był sekretarzem generalnym Szarych Szeregów. Podczas służby pełnił funkcję łącznika Komendy Głównej Szarych Szeregów. W 1943 roku trafił na ziemie świętokrzyską, gdzie trafił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej dowodzonego przez gen. Antoniego Hedę ps. „Szary”. Został przydzielony do bezpośredniej ochrony gen. Antoniego Hedy-Szarego. Za męstwo wykazane w bitwie pod Radoszycami został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jesienią 1944 roku gen. Antoni Heda-Szary rozwiązał tymczasowo swój oddział, a Antoni Olbromski dostał się do Kielc, gdzie nawiązał kontakt z oddziałami Narodowych Sił Zbrojnych. Trafił do oddziału kpt. „Bończy” pełniąc funkcję łącznika na trasie Kielce-Kraków. Ponadto zajmował się wywiadem i brał udział w akcji na bank PKO w Łodzi w 1946 roku.
Ujawnił się w 1947 roku we Wrocławiu. Zmienił datę urodzenia, aby nie zostać wcielony do komunistycznego wojska. Jednak po donosie swojego kolegi został wcielony do LWP. Wysłano go na szkołę oficerską i dosłużył się stopnia majora LWP. W trakcie służby nie podjął współpracy z organami bezpieczeństwa. Był inwigilowany przez Informacje Wojskową oraz Służbę Bezpieczeństwa. Montowano podsłuchy w jego mieszkaniu, wzywano na wielogodzinne przesłuchania oraz próbowano rozbić jego małżeństwo. Wacław Krzyżanowski – prokurator, który skazał Inkę na karę śmierci, usiłował mu sfingować proces sądowy za rzekome malwersacje finansowe. Ostatecznie został wyrzucony z komunistycznego wojska za udział w potajemnych spotkaniach ze swoimi kolegami z partyzantki.
Członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Produkcja: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego https://www.fkw.edu.pl
Reżyseria: Karol Wołek
Operator kamery i montaż: Anna Bajun
Sfinansowano przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundację im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.
Prosimy o wsparcie prowadzonej przez nas działalności statutowej.
Darowizny można przekazywać na nasze konto w BNP Paribas:
PL 63 2030 0045 1110 0000 0257 1120
https://fkw.edu.pl/przekaz-darowizne
Za wszelkie wsparcie i pomoc serdecznie dziękujemy!